اگر قرار باشد به معماری مدرن امروزی نگاه کرده و اجزای آن را به تفکیک مورد بررسی قرار دهیم، انواع درب اتوماتیک یکی از تغییراتی است که در ساختمان سازی جدید به کار گرفته می شود. درب های اتوماتیک در انواع مختلف خود، شکل کاربری ساختمان ها را ساده تر کرده و مزایای زیادی با خود همراه دارند.

در ادامه با ما همراه باشید تا به نحوه عملکرد انواع درب اتوماتیک و مزایای استفاده از آن ها بپردازیم.

معرفی انواع درب اتوماتیک

درب اتوماتیک بیمارستانی

درب های اتوماتیک بیمارستانی در ابعاد و انواع مختلف تولید می شوند. این درب ها می توانند فلزی، شیشه ای و یا نیمه فلز و نیمه شیشه و ترکیبی از این دو باشند. لزوم استفاده از درب های اتوماتیک در بیمارستان ها بسیار زیاد بوده و حتما باید برای عبور و مرور تخت های بیمارستانی، پرسنل و بیماران، از این درب ها استفاده شود.

درب اتوماتیک پارکینگی

درب های اتوماتیک پارکینگی می توانند از جنس فلزی، چوبی و … باشند. این درب ها در انواع باز شونده به طرفین، باز شونده کشویی به یک سمت و باز شونده کشویی به سمت بالا، طراحی می شوند.

درب های اتوماتیک لولایی روکار

این درب های اتوماتیک به وسیله یک لولای با دو بازو نصب شده و همین لولا با اتصال به مدار فرمان، رفت و آمد درب را اتوماتیک می سازد. این درب ها غالبا از دو لنگه تشکیل شده اند و در ساختمان ها، مراکز تولیدی و صنعتی، پارکینگ های مجتمع و غیره کاربرد دارند.

انواع درب اتوماتیک

درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه ای، نیاز افراد به باز و بسته کردن درب با دست را مرتفع ساخته و چشمی یا سنسور این درب ها، فرمان باز و بسته شدن را برعهده گرفته است.

بیشتر بخوانید  قیمت چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه ای از چند بخش تشکیل شده است که اصلی ترین و محوری ترین آن ها مدار فرمان است. به این ترتیب با قرار گرفتن شیء یا شخص در دامنه دید سنسور این درب ها، از سوی مدار فرمان، به لت ها دستور باز و بسته شدن داده می شود. هر یک از لت های درب اتوماتیک، روی ریل ها حرکت کرده و بسته به فرمان صادر شده، باز یا بسته می شوند.

درب های اتوماتیک در انواع مختلف ساخته شده و بسته به نوع کاربردی که دارند، با ترکیب های گوناگون عرضه می شوند. درب های اتوماتیک کشویی، تلسکوپی، نیم دایره و غیره از اصلی ترین انواع درب های خودکار شیشه ای به شمار می آیند.

پیش از این تصور می شد که درب های اتوماتیک تنها در بیمارستان ها، هتل ها، آزمایشگاه ها و مانند آن ها کاربرد دارند، اما شکل زندگی امروزی ثابت کرد که این درب ها را در ساختمان های معمولی نیز به کار می بریم.

با پیدایش بیماری ویروسی چون کویید 19، ضرورت دوری کردن از لمس اشیایی چون دستگیره درب ها، دکمه های آسانسور و غیره بیشتر نمود پیدا کرد و در چنین شرایطی به کار بردن درب های اتوماتیک شیشه ای، از هر زمان بیشتری ضرورت دارد.

با نصب درب های اتوماتیک شیشه ای در محل ورودی لابی ساختمان ها، محل رفت و آمد در شرکت ها و سازمان ها، فرودگاه ها، هتل ها، بیمارستان ها، مدارس و غیره، می توان شرایط ایمنی بیشتری به وجود آورد. توجه داشته باشید که این ایمنی تنها مربوط به لمس اشیاء نیست و به دلایل دیگری از جمله شکل رفت و آمد نیز، باید به ضرورت استفاده از درب های اتوماتیک، دقت داشته باشیم.

بیشتر بخوانید  موتور دانکر آلمان | روش نصب

چطور درب اتوماتیک مناسب خریداری کنیم؟

اگر تصمیم به خرید درب اتوماتیک دارید، توصیه می کنیم که ابتدا نیاز خود را به خوبی برآورد سازید. شما این درب را برای به کار بردن در چه مکانی نیاز دارید؟ آیا یک مکان پررفت و آمد یا مکانی با سطح آمد و شد محدود؟ چه مقدار بودجه برای خرید درب اتوماتیک در اختیار دارید؟ این مورد برای شما محدودکننده خواهد بود و نشان می دهد که تا چه اندازه می توانید در خرید درب اتوماتیک مانور دهید. در حقیقت با عبور از این مرحله، متوجه می شوید که چه نوع دربی با چه قدرت موتور و از چه برندی می توانید تهیه نمایید. البته هرگز گول ارزان بودن برخی برندهای درب اتوماتیک را نخورید. در این صورت نه تنها مبلغی را پرداخت کرده اید، بلکه بابت تعمیرات و خرابی های پی در پی آن، باید متحمل هزینه های بیشتری شوید. به علاوه به موازات هزینه ها، خرابی گاه و بی گاه درب خودکار بی کیفیت، رفت و آمدهای شما را مختل خواهد ساخت.

مزایای استفاده از انواع درب اتوماتیک

اما ببینیم با تمام توصیفات بالا، استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای، چه مزایایی با خود همراه دارد.

صرفه جویی در زمان

استفاده از این درب ها، صرفه جویی عالی در زمان به وجود آورده و می توان به وسیله آن ها بار ترافیکی رفت و آمد را به شدت کاهش داد.

رعایت بهداشت

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، رعایت بهداشت یکی از مهم ترین نکاتی است که این روزها در خصوص استفاده از درب های خودکار، به آن توجه داریم. برای آمد و شد از طریق این درب ها، نیازی به استفاده و دخالت دست نیست و شما می توانید به راحتی تنها با قرار گرفتن در دامنه دید سنسور درب، منتظر باز شدن لحظه ای آن باشید.

بیشتر بخوانید  قیمت و کیفیت درب اتوماتیک شیشه ای

افزایش سطح امنیت

عملکرد و فرمان پذیری این درب های خودکار، سطح امنیت محیط را به شدت افزایش می دهد. شما می توانید تنظیمات درب ها را به دست گرفته و در هر زمان آن را قفل کرده و از باز شدن درب جلوگیری به عمل آورید.

صرفه جویی در مصرف انرژی

با نصب درب خودکار، در مصرف انرژی صرفه جویی زیادی خواهد شد. اگر فصل زمستان و سرما را در نظر بگیرید، این درب ها از وارد شدن هوای سرد و خروج هوای گرم به بیرون جلوگیری کرده و نیاز گرمایشی کمتری ایجاد می کنند. در فصل تابستان نیز اوضاع به همین منوال است و درب های خودکار، از خروج هوای خنک داخل و هجوم گرما به داخل ممانعت به عمل می آورند. به علاوه شیشه ای بودن این درب ها باعث می شود تا دریافت نور خورشید به خوبی صورت بگیرد.

قیمت درب اتوماتیک

قیمت انواع درب اتوماتیک بسته به نوع آن، موتور درب، سنسور و … تعیین می شود. بهتر است تنها به دنبال خریدی ارزان قیمت نبوده و پیش از انتخاب، حتما با کارشناسان این حوزه مشورت داشته باشید.

کلام آخر

شما چه ایده ای در خصوص استفاده و کاربرد درب اتوماتیک داشته و مزایای آن را در چه مواردی خلاصه می کنید؟ آیا استفاده از این درب ها، معایبی نیز با خود همراه دارد؟

امتیاز ما
برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید!
[تعداد: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست