علت لرزش درب اتوماتیک شیشه ای

علت لرزش درب اتوماتیک شیشه ای

لرزش درب اتوماتیک شیشه ای از مواردی ست که می تواند عملکرد کلی درب اتوماتیک شیشه ای را تحت تاثیر منفی خود قرار داده و از طول عمر مفید درب بکاهد.

در صورتی که با لرزش درب اتوماتیک شیشه ای مواجه باشیم، لت ها به خوبی باز و بسته نشده و به طور کلی کیفیت از دست می رود. این لرزش به دلایل و عوامل مختلفی بستگی دارد. چنین وضعتی به بورد موتور آسیب شخواه رساند و مدار را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

علت لرزش درب اتوماتیک شیشه ای

دلایل لرزش درب اتوماتیک شیشه ای

اما دلایل اصلی لرزش درب اتوماتیک شیشه ای کدامند؟

فرسایش هنگرهای پلاستیکی

معمولا مشکل اصلی بر اثر فرسایش هنگرهای پلاستیکی است. زمانی که این هنگرها کیفیت اولیه ی خود را از دست داده و به نوعی آسیب دیده و تخریب شده اند، با لرزش درب خودکار مواجه خواهیم شد. از آن جایی که هنگرها پلاستیکی هستند، طول عمر به مراتب کمتری نسبت به دیگر اجزای درب های خودکار دارند. البته بعضی عوامل نیز به فرسایش و استهلاک آن ها، دامن می زنند؛ به طور نمونه اگر این درب اتوماتیک در محلی که بخار و پخت و پز در آن جریان دارد، نصب شده باشد؛ چربی و گرفتگی روغنی هنگرها با سرعت بیشتری اتفاق می افتد و به واقع غلطک ها زودتر به نقطه ی فرسایش خود می رسند.

برخی اوقات نیز خود صفحه مقطعی که هنگر روی آن در حرکت است، به مرور زمان تخریب شده و باید با تمیز کردن یا تعویض آن، مشکل رفع گردد.

به طور کلی عمده دلیل لرزش درب اتوماتیک شیشه ای را باید همین غلطک ها بدانیم.

بیشتر بخوانید  قطعات درب اتوماتیک شیشه ای

سفت یا شل بودن تسمه

مورد بعدی به سفت یا شل بودن تسمه مربوط می شود. در صورتی که تسمه بیش از اندازه سفت بسته شده یا خیلی شل باشد، با لرزش درب روبرو می شویم.

عدم نصب صحیح راهنمای کف

عدم نصب صحیح راهنمای کف (شل یا سفت بودن زیاد از حد آن)، نیز موجب لرزش درب خودکار شده و صدای ناخوشایندی نیز به اضافه ی آن تولید خواهد کرد.

ارتفاع زیاد درب

ارتفاع زیاد درب نیز مشکل دیگری ست که در گزارشات نشان از لرزش درب می دهد.

سبک بودن درب

توجه داشته باشید که جنس قطعات درب شیشه ای اتوماتیک و خود شیشه ی به کار رفته در ساخت لت ها، باید تناسب درستی با سایز و ابعاد آن داشته باشد. در صورتی که برای لت های بزرگ، از شیشه های ضعیف و بی کیفیت و سبک استفاده شود، حین باز و بسته شدن، لرزش به وجود آمده و لت ها نمی توانند به خوبی روی ریل حرکت کنند.

به همین دلیل است که همیشه توصیه اکید می شود که قطعات درب اتوماتیک و لت های آن را متناسب با کاربری و ابعاد انتخاب و خریداری نمود.

تنظیم نبودن قدرت یا سرعت موتور

اگر سرعت موتور زیاد باشد، برای کنترل آن مشکل به وجود آمده و لت ها حین جا به جایی در ریل نادرست حرکت می کنند. همین موضوع باعث ایجاد لرزش و سر و صدای اضافی خواهد شد.

عوارض لرزش درب اتوماتیک شیشه ای

در صورتی که لرزش درب اتوماتیک را مشاهده کردید، حتما خیلی زود درخواست سرویس کار داده و نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید  تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای

به خاطر داشته باشید که عدم رسیدگی به لرزش درب خودکار شیشه ای، عملکرد درب را مختل ساخته و از حرکت روان لت ها روی ریل؛ جلوگیری به عمل می آورد. علاوه بر این صدای اضافی نیز حین باز و بسته شدن و حرکت لت های درب به گوش می رسد، که به هیچ وجه خوشایند نخواهد بود.

در نهایت بر اثر مرور زمان و استمرار لرزش درب، موتور، منبع تغذیه، بورد و به طور کلی طول عمر درب خودکار تحت تاثیر قرار گرفته و با سرعت بیشتری به تخریب نزدیک می شود.

در صورتی که بخواهید درب اتوماتیک نصب شده در محل شما، طول عمر کافی داشته و با کیفیت به کار خود ادامه دهد؛ باید به تمام جزئیات اهمیت داده و در صورت مشاهده هرگونه نقصان یا عدم تنظیم در عملکرد و قطعات؛ فورا درخواست سرویس کار بدهید.

سرویس کار درب های خودکار، عیب یابی را انجام داده و تعمیراتی متناسب با نیازهای رخ داده، صورت می دهد. به این شکل با هزینه ای اندک، عیب برطرف شده و از طول عمر دستگاه نیز کاسته نمی شود.

امتیاز ما
برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید!
[تعداد: میانگین: ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست