کنترل باکس درب اتوماتیک شیشه ای

کنترل باکس درب اتوماتیک شیشه ای

تمامی مراحل باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای از قبیل سرعت باز شدن ، میزان باز شدن و میزان نرمی حرکت درب ، زمان باز شدن یا قفل شدن تحت کنترل مدارفرمان انجام می گیرد.

بنابراین می توان گفت این دستگاه از اجزای اصلی یک درب شیشه ای اتوماتیک محسوب می شوند چرا که راه اندازی یک درب اتوماتیک وابسته به این قطعه الکترونیکی است.

تمامی اجزا در سیستم اپراتور درب اتوماتیک توسط کنترل باکس به گونه ای تنظیم شده اند که عملیات باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای بدون هیچ گونه مشکلی اجرا شود به طور مثال میزان باز شوندگی لت ها در حالت عادی و یا هنگام وجود مانع از طریق پالس هایی که به کنترل باکس ارسال می شود، مشخص می گردد.

انواع کنترل باکس درب اتوماتیک شیشه ای

ولتاژ استاندارد کنترل باکس، ۲۴ ولت ، ۴۰ ولت و ۶۰ ولت است .

هر چه میزان آمپر کنترل باکس بالاتر باشد، سیستم آن قوی تر بوده و درصد خطا و هنگ کردن در آن بسیار کاهش می یابد. مدار فرمان در برندهای مختلفی در بازار موجود است که تمامی آن ها دارای یک وظیفه ی مشترک هستند اما به لحاظ دارا بودن یک سری آپشن ها و مزایا در برخی برندها، با قیمت های متفاوتی رو به رو خواهید شد.

وظایف اصلی کنترل باکس

تمامی قطعات وعملیات داخلی و خارجی درب اتوماتیک شیشه ای نظیر سنسورها، موتور، انکدر موتور، ولتاژ برق ورودی و خروجی به موتور و غیره از کنترل باکس فرمان می گیرند.

بیشتر بخوانید  درب شیشه ای اتوماتیک دست دوم

تمامی مشکلات و ایراداتی که مخل عملکرد درست درب اتوماتیک شیشه ای باشد از طریق کنترل باکس در کلید تعیین وضعیت در قالب کدهای خطایی تعریف شده در کاتالوگ دستگاه ظاهر می شوند و تعمیرکار به راحتی می تواند از طریق این کدها مشکل درب را برطرف نماید.

به این نکته نیز باید اشاره کرد که در برخی برندها برای رفع ایرادات دستگاه درب اتوماتیک باید مدارفرمان چک شود زیرا کدهای خطا از طریق سون سگمنت (۷ segment) تعبیه شده روی سیستم کنترل باکس نمایش داده می شود.

تمامی تنظیمات برای حالات بازشوی کامل ، نیمه بازشو ، بازشوی یک طرفه درب اتوماتیک شیشه ای توسط کنترل باکس سیستم قابل اجرا می باشد. به عنوان مثال برای تنظیم حالت نیمه بازشوی درب در فصل زمستان که جهت صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها بسیار تاثیرگذار است، این مدار فرمان است که توسط کلید تعیین وضعیت تنظیم می گردد.

نکته ی فنی :

در یک سیستم درب اتوماتیک شیشه ای باید ولتاژ برد و موتور باهم همخوانی داشته باشند به عنوان مثال اگر در یک سیستم اپراتور درب اتوماتیک، موتور ۶۰ ولت و برد درب اتوماتیک شیشه ای ۲۴ ولت باشد، با گذشت زمان و بالا رفتن تردد، برد دستگاه به سبب این اختلاف ولتاژ و تحمل فشار بالا دچار سوختگی می گردد و درب اتوماتیک شیشه ای از کار خواهد افتاد بنابراین توجه به تمامی این نکات، طول عمر درب شیشه ای اتوماتیک را افزایش داده و از بروز هزینه های گزاف جلوگیری می کند.

دانستن تمامی این نکات فنی برای خرید یک درب اتوماتیک شیشه ای استاندارد که بتوان سال ها بدون دردسر از آن استفاده کرد، الزامی می باشد. کیفیت برخی قطعات نظیر کنترل باکس در افزایش طول عمر درب شیشه ای اتوماتیک و عملکرد بی نقص آن تاثیر مستقیم دارند در نتیجه باید در هنگام خرید وسواس بیشتری داشته باشید و در صورت نداشتن اطلاعات فنی از کارشناسان متخصص این حوزه مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید  درب اتومات شیشه ای
امتیاز ما
برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید!
[تعداد: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست