تنظیم چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

تنظیم چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

تنظیم چشمی درب اتوماتیک شیشه ای به چه شکلی صورت می گیرد؟

سنسور درب اتوماتیک شیشه ای نقش اساسی و محوری در باز و بسته شدن به موقع لت های درب ایفا می کنند. به همین دلیل تنظیمات سنسور درب اتوماتیک نیز از مواردی ست که باید با دقت کامل انجام شده و در صورتی که کوچکترین مشکلی در خصوص آن وجود داشته باشد، با نقص عملکرد درب و یا مشکلات بزرگتر مواجه خواهید شد.

تنظیم سنسور درب اتوماتیک شیشه ای

حین خرید درب اتوماتیک شیشه ای ، حتما به نوع سنسور و چشمی به کار رفته در آن دقت کنید. پیش از آن که موضوع تنظیم چشمی درب اتوماتیک شیشه ای پیش کشیده شود، باید در ابتدا نوع سنسور خریداری شده و برند آن، قابل قبول بوده و از میان نام های تجاری معتبر و باکیفیت باشد. در غیر این صورت علی رغم تنظیمات صحیح، در نهایت کاربری مناسبی از آن دریافت نخواهید کرد.

در خصوص تنظیم سنسور درب اتوماتیک و بخش سیم کشی آن، باید کل کار را حتما به دست متخصص و کارشناس مربوطه بسپارید. به خاطر داشته باشید که دخالت شخص در سیم کشی سنسور درب اتوماتیک شیشه ای، به راحتی می تواند کل سیستم درب را مختل ساخته و احیانا هزینه هایی نیز بر جای بگذارد.

اما برای تنظیم سطحی سنسور درب اتوماتیک به وسیله ی شخص و در زمانی که دسترسی به کارشناس مربوطه ی آن وجود نداشته باشد، دستور العمل ساده ای داریم که در ادامه به آن می پردازیم.

توجه داشته باشید که ترجیحا تنظیم سنسورهای درب های خودکار باید به وسیله ی کارشناس آن صورت بگیرد. اما در صورتی که دسترسی وجود نداشته و یا به هر دلیل دیگری مایل به انجام آن به صورت شخصی باشید، راهنمای زیر می تواند به شما در انجام این امر کمک نماید.

بیشتر بخوانید  کنترل باکس درب اتوماتیک شیشه ای
راهنمایی خرید درب اتوماتیک شیشه ای را مطالعه بفرمایید تا مناسب ترین درب خودکار را جهت رفع نیاز انتخاب کنید.

ابتدا باید درب سنسور را باز کنید. با باز کردن درب سنسور با قطعه ای به نام پتانسیومر یا ولوم بسیار ریز مواجه خواهید شد. این قطعه وظیفه ی تنظیم کردن حساسیت سنسور را برعهده دارد. به واقع به وسیله ی همین قطعه است که میزان حساسیت سنسور در مقابل پیش آمدن متحرک تعیین شده و برخی از درب ها حساسیت بالایی دارند و برخی دیگر با تاخیر و کندی عمل می کنند.

بدیهی ست که با شدت دادن به این سنسور و قطعه پتانسیومر، حساسیت چشمی بالا رفته و سرعت عمل آن نیز افزایش می یابد. البته همیشه خواستار بالا رفتن حساسیت و سرعت عمل چشمی درب نیستیم. زیرا در چنین شرایطی با عبور هر چیزی یا شخصی از مقابل درب، لت ها باز شده و به نوعی استهلاک را بالا برده ایم.

به طور معمول این قطعه را روی حد متوسط قرار داده و کمتر پیش می آید که آن را تا سطوح بالایی و ماکزیمم یعنی حداکثر حساسیت بالا ببریم.

در کنار قطعه ی پتانسیومر، یک بورد الکترونیک نیز قرار دارد که در واقع همان چشمی مادون درب اتوماتیک است. این قطعه با حرکت به طرفین، تنظیم می شود. این قطعه نیز قابل تنظیم است. به این شکل که محدوده ی سنسور را به کمک آن تعیین می کنید. به طور مثال زمانی که درب خودکار به پیاده رو نزدیک بوده و با عبور هر عابری لت ها باز می شوند، به کمک این قطعه دامنه را محدودتر ساخته و تنها با نزدیک شدن شخص به درب، لت ها باز خواهند شد. در غیر این صورت با عبور هر عابر پیاده از مقابل درب، باید انتظار باز و بسته شدن لت ها را داشته باشید.

بیشتر بخوانید  چند نکته برای نصب دزدگیر اماکن به شیوه ای امن و مطمئن

در شرایطی دیگر نیز مانند تالارها، نیاز به باز کردن و گسترش دادن محدوده ی سنسورها هستید و لازم است که به کمک این قطعه، دامنه حساسیت سنسورها را به صورت محیطی افزایش دهید.

اما در نهایت باید توصیه کنیم که تنظیم شخصی سنسورهای درب های شیشه ای اتوماتیک ، کار چندان عاقلانه ای نیست. این قطعات بسیار ظریف بوده و حساسیت میلی متری دارند. به همین دلیل ترجیح داده می شود که حتی کوچکترین تنظیمات نیز به وسیله ی اشخاص متخصص و کارشناسانی که از سوی شرکت های تامین کننده فرستاده می شوند، صورت بگیرد.

امتیاز ما
برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کنید!
[تعداد: 4 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست